אני פותח מדור חדש בבלוג שאני קורא לו “סיכום שיעור”. מי שמכיר אותי יודע שיש מידה של אירוניה בשם הזה: מעולם לא סיכמתי שיעורים או כתבתי דברים משמעותיים במחברת במהלכם (טוב, עכשיו קצת הגזמתי, בתיכון הלחנתי את הפוגה הראשונה שלי במהלך שיעור תנ”ך). ההרגל המגונה הזה מלווה אותי אפילו היום בלימודי הדוקטורט: מתוך נימוס אני מביא מחברת לכיתה – אבל היא נשארת ריקה.
בחזרה לענייננו – המדור יעסוק, אם אני אמצא זמן לעדכן אותו, בחוויות מהלימודים שלי, תובנות על העולם האקדמי ועל ההבדלים בין פה לשם (לימודים בארץ, לימודים בחו”ל, תבחרו אתם מה זה פה ומה זה שם…), ואולי כמה הערות על תוכן הלימודים עצמם (אם כי אלה בד”כ עשויות לבוא כרשימות עצמאיות גדולות יותר)

השיעור הראשון קשור להסתגלות למקום חדש ותרבות חדשה (ואני ממליץ בחום שוב על ההשוואות השימושיות של אליס: חלק א’ וחלק ב’).
המעבר לארה”ב שיפר את הכישורים האריתמטיים שלי באופן דרמטי: אני יכול כבר לכפול ולחלק ב2.54 במהירות הבזק, ומאותה סיבה גם כפל וחילוק ב 30.48 הפכו קלילים. כיוון שאין לי מכונית עדיין, כפל ב 1.608 עדיין לא שגור עלי לחלוטין, אבל אני עובד על זה, ואפילו אין לי מושג כמה זה גלון לעומת ליטר… כפל וחילוק ב2.2 גם הוא נעשה באופן אוטומטי, למרות שאני מנסה להדחיק את העניין כשמדובר בנתונים האישיים שלי.
חיים בארה”ב מחייבים אותך לדעת גם חשבון באחוזים. זה אומר, קודם כל להבין למה המחיר של המוצר עולה מהרגע שלקחת אותו מהמדף (נשבע לכם שהיה כתוב שהמחיר הכתוב היה 5.74$), ועד שהבאת אותו לקופה (שם נדרשת לשלם 6.14$). ואחרי שהבנת שלא מדובר ברמאות או בטעות או בסוג נדיר של אינפלציה, אלא במס קניה (במחשבה שניה, אולי גם זה סוג של רמאות), אז כדאי להתרגל להוסיף 7 אחוז לכל דבר שזז. וכן – כל אלה יוצרים עומס קוגניטיבי גדול, ויחד עם עומס הלימודים והעובדה שקשה לישון בלילה (רק סיבות טובות…) אז יוצא לפעמים שמוסיפים 7 אחוזים למספר של האוטובוס וקוראים רק 1/2.54 מכמות הקריאה שצריך לסמינר.
אתם יכולים לחשוב, נו טוב… קצת חילוק וכפל, לא ממש נורא… אבל לא. האמריקאים האלה יודעים לעשות גם פעולות מורכבות. נסו להפוך פרנהייט לצלזיוס (או להיפך) ונסו לעשות את זה כש 90 מעלות בחוץ (רמז – זה רע באותה מידה גם בצלזיוס, במיוחד כשאחוזי הלחות גבוהים יותר). הנחמה היחידה היא, שבחורף, כשיהיה קפוא בחוץ, הטמפרטורות לא ירדו מתחת לאפס.הוספת תגובה